Choď na obsah Choď na menu
 


Zážitky, skúsenosti, príbehy

____________ rok 2019

 

Náš Klub náhradných rodín fungoval najmä vďaka finančnej podpore Mesta Levice, za čo veľmi ďakujeme!   

Okrem pravidelných stretnutí a odbornej poradenskej činnosti, máme za sebou aj tieto aktivity:

 

 

27.1.2019    Benefičný koncert Objatie tónov    

Už viackrát sme sa zúčastnili tohto podujatia. Je to benefičný koncert plný objatí a pozitívnych emócii. Takéto kultúrne podujatie nás vždy obohatí. Uvedomíme si cenu zdravia, silu rodiny, našej komunity, a možnosť spolu zdieľať príjemný kultúrny zážitok.
 

8.2.2019    Prednáška organizovaná OZ Návrat Banská Bystrica                                                       
Téma: Deti potrebujú hranice
Prednášala Petra Hlásna                                                                                    
Prednáška bola pre rodičov a o deti sa v tom čase postarali dobrovoľníci na čele s Marekom Berkym.

 

 

15.2. - 17.2.2019    Víkendovka Jabloňovce     

Jeden februárový víkend sme využili na zrelaxovanie a plánovanie akcií. Zúčastnilo sa ho 7 rodín. Relax predstavovali vychádzky do prírody, spoločenské hry, rozhovory. V rámci nášho plánovania sme pripravili návštevu Bojníc (hrad, zoo, veža s výhľadom Čajka), relaxačno- turistický víkend a letný tábor v Jabloňovciach. Ďalej sme si naplánovali dve prednášky a rozdelili úlohy medzi jednotlivých členov klubu. Dohodli sme sa na vytvorení kalendára na rok 2020, a tak dostal každý za úlohu počas roka na spoločných akciách urobiť dobré fotografie. Z nich 13 najlepších bude v kalendári. Popri tomto všetkom sme stihli aj navariť a napiecť veľa dobrôt.     

 

 

1.3. - 3.3.2019    Jarná víkendovka na Vysokej   

Náš Klub náhradných rodín v Leviciach, teda celá naša “rodina“  – síce náhradná, ale NENAHRADITEĽNÁ, počas jarných prázdnin strávil opäť pár spoločných dní. Tento krát sme si vybrali nádherné prostredie Štiavnických vrchov v rodinnom apartmánovom dome Vysoká. Hneď pri príchode sme si spravili krásnu spoločnú fotografiu a rozhodli sme sa ňou potešiť človeka, ktorý žiaľ nemohol byť s nami na pobyte.  Využili sme internetové možnosti dnešnej doby a zo spoločnej fotky sme vytvorili pohľadnicu, ktorá bola o pár dní doručená prostredníctvo pošty, priamo do jeho schránky.                                                                                   

Počasie na Vysokej bolo síce veľmi smutné a upršané, ale našu náladu nám to vôbec nepokazilo. Naplno sme využili wellness s vnútorným bazénom  a jacuzzi, ale napr. aj stolný futbal a spoločenské hry.           

V piatok sme všetci spoločne pripravili oslavu trojitých narodenín, na ktorej samozrejme nechýbali ani  balóny, blahoželania, objatia, prekvapenia, smiech, darčeky, ale hlavne  veeeľká  čokoládová torta s ohňostrojom a so sviečkami, aby si každý oslávenec mohol „sfúknuť ten svoj vek“.                                                         

Sme naozaj jedna veľká rodina a sme vďační, že môžeme spolu tráviť čo najviac chvíľ a pobytov, alebo aj organizovať spoločné výlety, pretože toto všetko veľmi pomáha nám ako rodičom, tak aj deťom, budovať a upevňovať vzťah s rodičmi a deťmi  s rovnakými  osudmi, problémami, starosťami, ale aj radosťami.

22.4.2019    Bojnice        

Veľkonočný pondelok sa rozhodlo niekoľko rodín  stráviť spolu. Vybrali sme si Bojnice. Top cieľ bola nová vyhliadková veža Čajka. Túra bola príjemná, výhľad nad očakávanie pekný. Všetci sme sa tešili, že sme prekonali strach z výšok a „dali sme to“. Dvaja hrdinovia Dorotka a Matej zvládli aj tobogan. Po absolvovaní tejto atrakcie sme sa rozdelili na dve skupinky obľúbencov Zoo a fanúšikov histórie. Obe skupinky boli spokojné, ale dosť premrznuté. Občerstvili sme sa teplučkým čajom a spokojní vrátili domov. Bol to pekne strávený deň v príjemnej spoločnosti.

 

14.6.2019    Prednáška o závislostiach

Prednášal Peter Slaný a prednáška bola určená pre deti aj rodičov. Bola zaujímavá a kreatívna. Po prednáške nasledovala samostatná diskusia s deťmi, a zvlášť s rodičmi. Pevne dúfame, že aj týmto sme trošku prispeli k prevencii závislostí u našich detí.

 

7.8. - 11.8.2019    Letný tábor v Jabloňovciach

Už tradične každé leto organizujeme letný tábor. Aj tento rok sa ho zúčastnilo niekoľko zanietených táborových vytrvalcov - Evka, Chiarka, Radka, Peťko, Boris, Dorotka, Irenka, Ferko, Tomi, Kika, Sofi, Monika, Katka, Paťko

Deti prežili týždeň plný zábavy, športu, vychádzok do prírody, a vyskúšali si aj tréning s ukážkami  Aikido,  pod vedením trénera Borisa Mikušku. Deti sa aj na tohoročnom tábore niečo naučili, ale opäť aj pobavili, a samozrejme aj dobre napapali vďaka obetavým maminkám.

 

 

8.11. - 10.11.2019    Víkendovka na Počúvadle

 

Koniec roka sme sa rozhodli stráviť spoločne na Počúvadle. Stretlo sa nás tam 8 rodín.  Počasie nám neprialo, ale nás to vôbec neodradilo. Program bol pestrý, množstvo spoločenských hier, večery pri filme, tvorili sme podklady pre kalendár, vyberali fotky z nášho bohatého archívu.                                                                   

Aj napriek nepriaznivému počasiu sa nám s malou skupinkou podarilo ísť na prechádzku k jazeru. Cestou sme videli množstvo vtáčikov, veveričku, mačky a na podvečernej vychádzke sme videli aj zakrádajúcu sa líšku. Naozaj sme mohli vnímať, že sme blízko lesa.                                                                               

Vďaka šikovným mamičkám sme mali napečené sladké dobroty a navarené výborné jedlá. Oteckovia mali na starosti kúrenie v krbe a filmy, ktorých výber bol veľmi dobrý. Každý prispel k dobrej atmosfére tohto víkendu. 

 

 

 

 

____________ rok 2018

Aj v tomto roku náš Klub náhradných rodín fungoval najmä vďaka finančnej podpore Mesta Levice, za čo veľmi ďakujeme! Okrem pravidelných stretnutí a odbornej poradenskej činnosti, sme mohli zrealizovať opäť výborné klubové výlety: 

 

 

26.10.2018    Akcia na motokárach

 

motokarova-skola.jpg V tento piatkový podvečer sme si naplánovali spoločnú akciu na motokárach. 

Niekoľko rodín sa vybralo na motokárovú dráhu do Dolnej Seči. Očakávanie detí bolo veľké, už niekoľko dní rezonovala vo viacerých rodinách otázka, kedy už bude piatok. Plní nedočkavosti sme všetci prišli do areálu, kde sa nachádzali dve dráhy, jedna vonku a druhá krytá. My sme mali rezervovanú krytú časť. Technik nám rozdal kukly a prilby, a oboznámil nás s technikou jazdy a pravidlami bezpečnosti, nakoľko sme tu boli skoro všetci prvý krát. Menšie deti dostali aj menšie motokáry . Rozdelili sme sa do skupín po 4-roch a časomiera sa spustila. Prvé vozidlá vyštartovali a počiatočné napätie sa postupne menilo na radosť a pôžitok z jazdy. Po stanovenom limite sa jazdci vymenili. Bolo skvelé počúvať ich prvé pocity z prežitej jazdy, a hneď padali otázky – „budeme môcť ísť ešte raz?“. Tak sme sa snažili využiť čas čo najlepšie, aby sa deti mohli viac krát prestriedať. Trúfli si aj smelšie mamičky a oteckovia. Všetci sme boli spokojní, a sľúbili sme si, že si to ešte zopakujeme.

 

 

1.7. - 2.7.2018    Víkendovka v Terchovej

 

Začiatok prázdnin sme začali víkendovým pobytom v prekrásnom prostredí Slovenska v Terchovej. Zúčastnilo sa ho 7 rodín. Pripájam postrehy z pobytu od účastníčky Radky (11 r.).


- Na začiatku prázdnin sme sa vybrali vlakom do Terchovej. Ráno sme sa celý klub náhradných rodín stretli na vlakovej stanici. Všetci sme mali nabalené tašky, lebo sme išli na dva dni. Vo vlaku bola sranda. Keď sme dorazili do Terchovej ubytovali sme sa vo Vile Kamile. Zložili sme si veci a išli sme sa pozrieť na rozhľadňu. Cestou nás stretol silný dážď. Keď sme zišli dolu pršať prestalo, takže sme sa mohli ísť pozrieť na sochu miestneho rodáka Juraja Jánošíka. Keď sme sa vrátili, dali sme si večeru, a užili si krásny spoločný večer. Ráno po raňajkách sme si išli pozrieť Terchovský pohyblivý betlehem. Potom nás čakala výhliadková jazda vláčikom po Terchovej a okolí. Na obed sme boli v Jánošíkovej kolibe, jedlo bolo vynikajúce, dokonca mali aj bezlepkové!!! Cestou naspäť sme sa zastavili v "lanoparku", kde si tí odvážnejší vyskúšali svoju zručnosť. Za odmenu bola chutná zmrzka, dokonca aj bezlepková s bezlepkovým kornútkom. "Mňam". Nakoniec sme si kúpili suveníry a poberali sme sa na autobus, ktorý nás odviezol do Žiliny na stanicu. A zas nás čakala dlhá cesta vlakom domov. Keď sme dorazili do Levíc, bolo neskoro večer. Rozlúčili sme sa a všetci sme sa pobrali do svojích útulných príbytkov.  cheeky

                                                                Radka

 

 

 

16.7. - 20.7.2018    Letný tábor v Jabloňovciach

V peknom prostredí Štiavnických hôr v malej dedinke Jabloňovce sa aj tento rok stretli deti z náhradných rodín z levického okresu. Tábora sa zúčastnilo 10 detí, jeden otecko  a niekoľko mamičiek. Strávili spolu 5 dní plných zábavy, športu a tvorivosti. Tento rok bol zameraný v duchu tvorivosti. Snažili sme sa deti viesť k  aktívnemu tráveniu voľného času. V prvý deň sme zapojili fantáziu a šikovnosť a vyrábali sme si rôzne hojdačky pre malých aj veľkých, aj odvážnych. Mali sme len laná, dosky, pílky, nožnice a obrovské orechy v areáli. Naše vyrobené hojdačky nám pri oddychu slúžili celý týždeň. Vyrobili sme si aj svietniky, ktoré nám spríjemňovali večerné posedenia. Niektorí si vyrobili aj domčeky pre chrobáčiky, ktoré si mohli vziať aj domov a tak si  skrášlili záhradku, či dvor. Bola aj športová olympiáda a nočný pochod ku mlynu. Pre chlapcov bola tento rok top aktivita výroba DRAGULI - jednoduchej motokáry, ktorá vyčarila úsmev na tvárach naších chlapcov. Keď bola hotová, hľadali už len kopec z ktorého pôjde čo najrýchlejšie. S deťmi a psíkom Benym sme chodili na prechádzky do okolia. Večer sme sa rozprávali a hrali spoločenské hry. Najlepšie koláče na svete nám piekla mamička Zuzka a pri varení sa striedala s mamičkami Betkou, Evkou a Nelkou.  heart

 

____________ rok 2017

 

9.7. - 15.7.2017    Letný tábor v Jabloňovciach

V peknom prostredí Štiavnických hôr v malej dedinke Jabloňovce sa aj tento rok stretli deti z náhradných rodín z levického a banskoštiavnického okresu. Tábora sa zúčastnilo 15 detí, 4 dobrovoľníci  a niekoľko mamičiek. Strávili spolu 7 dní plných zábavy, športu a tvorivosti.

Tento rok bol venovaný téme -  priateľstvo.  Rozhovormi  sme snažili dostať odpovede na  otázky: Čo pre deti priateľstvo znamená? Ako si ho získať, ako udržať a hlavne ako si ho chrániť? Pred čím sa majú vystríhať? A  ako zmysluplne tráviť s priateľmi voľný čas?

Deti pomocou hier a rôznych aktivít spoznávali silu priateľstva. Súčasťou programu boli vychádzky do okolia, k horárni, k Jabloňovskému a Bohunickému mlynu. Cestou deti mali pripravených zopár súťaží a aktivít, aby spoločné putovanie bolo príjemnejšie a pestrejšie. Dozvedeli sa aj o histórii mlynu a tamojšieho regiónu, potom sa občerstvili, oddýchli a osviežili v potôčiku.

Na hviezdny večer si mali deti vybrať obľúbenú filmovú postavu, ktorú mali čo najlepšie stvárniť pred porotou. Aj tu sa ukázala sila priateľstva, keď sa väčšina detí rozhodla nebojovať sami za seba, ale vytvoriť spoločnú skupinovú postavu – napr. Ninja korytnačky J.

Tiež sme zažili „kinovečer“  a opekačku s nočným hľadaním pokladu. Poobedia a podvečere sa užívali v športovom duchu na multifunkčnom ihrisku, alebo sa po skupinkách hrali spoločenské hry.

Tak ako v každom tábore, aj v tom našom, musia byť pravidlá. Samozrejme, že aj tie si za pomoci dobrovoľníkov, vytvorili deti samé. Pre tých „väčších“ tento rok pribudlo už aj pravidlo o pomáhaní v kuchyni. Taktiež si deti odsúhlasili pravidlo, že budú počas tábora fungovať bez mobilov a tabletov. Zvládli to perfektne, a aj preto využili čas naplno a dokázali spoločne toľko toho zažiť..... A my sme na nich za to všetko veľmi hrdí! smiley

Letný tábor levického klubu náhradných rodín sa aj tento rok uskutočnil najmä vďaka finančnej podpore Mesta Levice.

 

11.8.-13.8.2017      Víkendovka na Počúvadle 

Horúce letné dni sme si trošku ochladili pobytom pri Počúvadlianskom jazere. Sedem rodín z nášho klubu náhradných rodín prežilo pekný víkend na chate. Prechádzky pri jazere, a pre tých zdatnejších aj výstup na Sitno, boli tak ako každý rok, veľmi príjemným oddychom stráveným v spoločnosti ľudí, ktorí spolu tvoria jednu veľkú rodinu

Celú  výpravu na Sitno viedli 3 vytrvalci - Peťko, Paťko a Irenka. Pekný výkon podali aj Ferko, Dorotka a  Veronika s mamkou Betkou. Veselo zvládali túru aj Sofinka, Monika a Radka.  Nezaostávali ani  rodičia Rasťo, Julián,  Milenka, Evka, Katka, Peťo1,  Peťo2 a  Beatka.  Užili sme si krásny výhľad, pekné počasie a pozreli sme si aj zrúcaniny Sitnianskeho hradu. Po príchode nás čakal výborný obed od maminky Zuzky, ktorej pomáhali  Kristínka s Boriskom.

Po oddychu niektorí zvládli ešte aj futbal. Podvečer sa naši najmladší účastníci zahrali na detektívov. Radka, Ferko, Peťko a  Paťko rozlúštili podľa zašifrovaných indícií ,,kto je kto?“ . Naši mladí detektívi úlohu zvládli výborne.

Deti a aj rodičia celý tento pobyt, a tiež výstup, starostlivo dokumentovali do svojich mobilov a fotoaparátov, aby sa o svoje zážitky podelili s kamarátmi, a tiež, aby nám zostali spomienky, ktoré budeme vedieť zvečniť a tak si ich pripomínať počas nasledujúceho roku v spoločnom kalendári.

Sponzormi našej víkendovky boli zúčastnené rodiny z Klubu náhradných rodín Levice.

 

8.9.2017      Kozmálovská opekačka

Druhý septembrový piatok sme využili priaznivé počasie a zaujímavú ponuku rodiny Senešiových. Naše klubové stretnutie sa konalo u nich doma vo Veľkých Kozmálovciach. Stretlo sa 10 rodín z nášho klubu. Každý niečo chutné priniesol, či upiekol, dobrôt bolo neúrekom. Deti mali svoj program - prechádzka popri priehrade, či preteky na bicykloch a kolobežkách. V ďalšej časti stretnutia si svoje sily vyskúšali rodiny navzájom, v obratnosti, sústredenosti a trpezlivosti. Odchádzali sme s pocitom príjemne stráveného piatkového poobedia i podvečera. 

Ďakujeme, Katka a Peťo! smileyyes

 

 

__________ rok 2016

 

 

12.8.-14.8.2016      Víkendovka na Počúvadle 

 

V piatkové popoludie sa zišla skupina rodín z nášho klubu na príjemnej chate na Počúvadle. Hovorí sa, že dobrých ľudí sa veľa zmestí a o nás to teda naozaj platí. Nech nás je koľkokoľvek, vždy sa zmestíme - rodiny Senešiová, Síkelová, Kutáleková, Morvaiová, Herengová, Konkoliová (a v sobotu nás navštívila aj rodina Števková). 

 

Piatkový večer bol tak trošku oddychový - spoločenské hry, filmový večer.

Sobota  sa niesla v téme: Dobre vedieť o Počúvadle...  Deti a rodičia mali v priebehu dňa pri prechádzkach pozorovať a čítať informačné tabule, aby si večer mohli preveriť svoje pozorovacie schopnosti v spoločnej hre. Každá rodina hrala samostatne. Absolútnym víťazom bola rodina Morvaiová

Program pokračoval populárnou čelovkou, ktorá má úspech u detí, ale aj u rodičov. A na záver sa premietal film (až do úplného zaspávania). 

 

Sobota bola okrem prechádzok vyplnená výrobou kreatívnej zvonkohry, športového zápolenia v bedmintone, a samozrejme rozhovormi na rôzne témy. 

Nedeľa bola nádherne slnečná, spravili sme si prechádzku okolo počúvadlianskeho jazera, navštívili mini zoo, previezli sa na vodných bicykloch a len tak posedeli pri jazere. 

Odchádzali sme s dobrým pocitom, že sme strávili pekný víkend v príjemnej spoločnosti v prekrásnom prostredí. Už teraz sa tešíme na budúci rok.

 

Sponzormi našej víkendovky boli zúčastnené rodiny z Klubu náhradných rodín Levice.

 

24.7.-31.7.2016    Letný tábor v Jabloňovciach

- sa konal v posledný júlový týždeň. V jedno letné nedeľné poobedie, ako aj po minulé roky, sa začali schádzať v Jabloňovciach skalní účastníciErik, Sebi, Kristínka, Sofinka, Borisko, Monika, Matúš, Barča, Nika, Dorotka, Irenka, Ferino, Janík, Chiara, Radka,Peťko ,oddaní dobrovolníci Veronika, Peter, Maťka. Pribudli k nám aj nováčikovia - Rišo, Kristiana, Nikolas a dobrovolníčka Evelyn.                                                               

Program bol opäť pestrý: súťaže, tvorivosť, zábava, potulky v prírode.      Prvý deň začal ubytovaním, čo je vždy dosť náročné, aby bol každý spokojný a v pohode počas celého tábora. Nasledovalo privítanie a tvorba pravidiel (tie sme napísali na veľký plagát a pre  istotu ich  aj  podpísali). Každý deň sme samostane a anonymne vyhodnotili a na záver sme si to všetko prečítali. Bolo to veľmi zaujímavé, príjemné aj poučné.

Deti v ranných zamysleniach trénovali zvládanie hnevu a učili sa morálnemu zvažovaniu. Potom nasledovali tvorivé dielne - maľovanie, rôzne techniky kreslenia, výroba skupinových vlajok so záverečným vztýčením. Tento rok boli pripravené aj preteky na kolobežkách, kolečkových korčuliach, skateboardoch. A už tradične sme si zajazdili aj na koňoch a navštívili miestny hospodársky dvor, ktorý si deti veľmi obľúbili. Kedže sme "smelá" skupina, tak dobre zvládame aj večerné hry, bez ktorých sa naše tábory nezaobídu. Aj tento rok to boli hry pre menších "Hľadá sa svetielko - uhádni, kto som?"  a pre starších "Pašeráci" - ktorej sa zo zvedavosti zúčastnili aj naši menší účastníci a bola to riadna katastrofa! (:-). (našťastie sa skončila bez vážnejšej ujmy na zdraví, čo sa ukázalo až na druhý deň, s odstupom času budeme na to ešte dlho spomínať, ale nesieme si aj poučenie do budúcna - nič nepreceňovať a hlavne rešpektovať pokyny dospelých).

Deti mali počas týždňa k dispozícii multifunkčné ihrisko, ktoré sa intenzívne využívalo na futbal, vybíjanú a tenis. Štvrtkové horúce poobedie sme využili na "mokrú vojnu", kde tri tými s nasadením všetkých síl a munície (striekačiek), sa snažili, čo najviac zmáčať svojich protivníkov. Výsledok zápolenia: úplne mokré a vyšantené tými.

Počas tábora sme mali aj prednášku o drogách, ktorá mala pozitívny ohlas u detí. Prednášajúci boli z resocializačného zariadenia Pahorok Bohunice a z klubu anonymných alkoholikov Levice. Vo štvrtok sa uskutočnila prednáška pre rodičov, ktorú viedla Mgr. Evelyn Tetáková z OZ Návrat a z banskobystrického klubu náhradných rodín. No a v sobotu doobeda sme už mali vyhodnotenie tábora. Deti si okrem pekných cien odniesli aj pekné spomienky a veľa povzbudenia do nasledujúceho roku.

 

Tábor hodnotíme dobre, na deťoch vidíme posun, sú empatickejšie, vedia pracovať v tíme, vedia si vyriešiť konflikty a zmieriť sa, čo veľmi oceňujeme. Vedia sa otvoriť v bezpečnom prostredí, naučili sa počúvať. Vo svojej osobnostnej pyramíde sa pekne posúvajú a napredujú, aj napriek tomu, že to majú veľmi náročné. Je to i vďaka dobrému pôsobeniu ich rodičov a celého klubového tímu.

 

Sponzorom tohto letného tábora bolo Mesto Levice, Ing. Ondrej Macko, Slovenská sporiteľňa, rodina Ištóková, OZ ICM Levice.

 

 

 

 

__________ rok 2015

11.-13.12.2015    Predvianočná víkendovka

Druhý decembrový víkend sme niekoľko rodín strávili v Štiavnickom pohorí v rekreačnej oblasti na Počúvadle. Výletu sa zúčastnili rodina Kutáleková, Síkelová, Senešiová, Konkoliová, Števková, Morvayová, Herengová. Spoločne strávený čas bol naplnený vzájomným zdieľaním, varením, degustovaním rodinných maškŕt, prechádzkami, hrami. Chvíle sme si krátili i rôznymi súťažami, pozeraním filmov či rozprávok. Medzi rôzne aktivity, ktoré sme absolvovali, patrili: „Milujem Slovensko, Čelovka, Rodič - dieťa a jeho navigácia cez močiar, Mozgový tréning, Zvieratká zo ZOO“ a iné. 

Čas nám ubehol veľmi rýchlo. Napriek tomu sme stihli, počas tých pár dní, načerpať nové sily do nasledujúcich dní, a oddýchnuť si. Naplnení pokojom, ktorý nám nahradil i sklamanie z očakávaného snehu, sme sa vracali domov.

 

 10.10.2015 -  Žilina, lanový prelez

Jednu jesennú sobotu sme využili so skupinkou školákov na výlet vlakom do Žiliny. Už dávnejšie sme objavili správu o lanovom preleze v Žilinskom lesoparku. Zaujalo nás to, a tak sme využili čas a niekoľkí sme sa vydali na cestu. Časť pôvodných záujemcov odradilo počasie, ale skupinka nás najskalneších sa na cestu vydala. Peter, Erik, Matúš, Barča, Nika, Sebi, Beata - z plnými vakmi jediva a čaju sme sa vydali na cestu. Tá nám ubiehala veselo, hrali sme hru "Osud", jej moderátor bol Matúš. Pozorovali sme krajinu, ako sa menila farbami jesene, mobily nám poslúžili ako foťáky i kamery. Vo Vrútkach, aj v Martine, sa na nás usmievalo slniečko, čo nás potešilo, Žilina bola však chladná. Z vyhriateho vlaku sme sa chvíľu striasali od zimy, ale to len chvíľku. Potom nám z času na čas vykukovalo slniečko, ale hlavne sme boli radi, že nepršalo. Chvíľku nám trvalo, kým sme sa zorientovali, ale sme veľmi šikovní a všetko sme našli. Najskôr sme sa vybrali do lesoparku. Na jeho začiatku sme sa občerstvili v malej reštaurácii pri hudbe a dobrom čaji a šli sme hľadať prelez. Aj napriek tomu, že nepršalo, laná boli šmykľavé, tak sme prelez nemohli absolvovať. Boli sme veľmi sklamaní, chvíľu nám trvalo, kým sme to rozchodili. Objavili sme tam prelezy, ktoré boli prístupné bez doprovodu, tak sme si na nich otestovali svoju výdrž a riadne sa zahriali. Naša cesta sa potom uberala do historického centra, ktoré nás naozaj prekvalilo. Ako keby sme sa premiestnili v čase - množstvo pekne zrenovovaných uličiek, parkov - bolo čo fotiť. Nakoniec sme svoje putovanie zakončili, na prianie nežnejšieho osadenstva našej skupiny, v nemenovanom nákupnom centre a všetci boli spokojní, a mohli sme sa pobrať na stanicu. Cesta späť nám ubehla veľmi rýchlo, niektorí až posmutneli z predstavy, že deň sa končí a všetci sa rozídeme domov. Sľúbili sme si, že tento výlet si na jar zopakujeme.

 

12.-18.7.2015    Letný tábor v Jabloňovciach

Aj tento rok sa konal letný tábor detí z náhradných rodín z Levíc a okolia. Program letného tábora bol zameraný na zmysluplné trávenie voľného času, čo je veľmi dôležitá téma práve pre deti vo veku 10 - 15 rokov. 

Tábora sa zúčastnilo 16 detí: Nika, Monika, Dorotka, Irenka, Chiara, Erik, Sebastián, Borisko, Janko, Jakubko, Radka, Peťko, Peter, Matúš, Barbara a Ferko

Pri organizácii tábora koordinátorka Beátka dohliadala na prípravu a realizáciu programu a plynulý priebeh tábora. Pri tom jej vypomáhali 3 dobrovoľníci (Peter, Martinka, Veronika), 2 pomocníčky (Zuzka, Helenka) a 1 kuchárka (Evka).

Počas táborových aktivít sa využívali prvky ART programu - pedagogického programu, ktorým sa deti učia rozvíjať svoje sociálne zručnosti, zvládať hnev, trénovať morálne zvažovanie v náročných situáciách a premieňať agresívne správanie na prosociálne.  Tohto skupinového tréningového programu ART sa už niektoré deti z nášho levického klubu zúčastnili v minulom školskom roku. Každý deň na hodinovom tréningu skúšali morálne zvažovať a riešiť rôzne modelové situácie zo života. Učili sa počúvať a akceptovať názory druhých, rozumne argumentovať a pozerať sa na problémové situácie z rôznych pohľadov, byť empatickí.

Okrem toho bola na programe aj: jazda na koňoch, turistika, návšteva skautského tábora, volejbal, basketbal, vybíjaná, rôzne spoločenské hry a vedomostné súťaže.

Veľa sme sa rozprávali o tom, čo nás zaujíma, čo sa nám páči/nepáči na nás samých, a na našich kamarátoch. Boli to dlhé a zaujímavé rozhovory.

Tábor sa uskutočnil vďaka finančnej podpore Mesta Levice a všakovakej podpore našich rodičov. Ďakujeme!

 

__________ rok 2014

Od Strachu k Láske

21. - 23.11.2014 - Víkendovka na Počúvadle

Tento víkend sme prežili s našimi deťmi veľmi zaujímavé dni. Šesť rodín z nášho levického klubu sa zoznámilo s ďalšími 10 náhradnými rodinami, zväčša z banskobystrického kraja. Objavili sme cestičky, ako sa dá prejsť Od strachu k láske, odhalili sme známeho člena všetkých našich rodín Stanleyho Racha  a užili sme si príjemný sychravý jesenný čas v okolí Počúvadla. 

Víkendový pobyt sa uskutočnil vďaka finančnej podpore OZ Návrat a portálu Zľavomat, za čo veľmi pekne ďakujeme! Bol to pre nás terapeuticko-vzdelávací i relaxačný pobyt a tak sme si ho my rodičia i naše vzácne deti dokonale užili.

Spoločný detský program s mladými dobrovoľníkmi a pracovníkmi OZ Návrat bol pre deti zábavný (hry, športovanie, wellness, jazda na koni, večerné kino) a skutočne ich vyčerpal. Hľadali aj našli svojho St. Racha, premýšľali a aj premysleli ako mu pomôcť, ako ho zvládnuť, aj premôcť, aby už toľko  neškodil. /Aj pre nás rodičov je to výzva, ako im v tom efektívne pomáhať./

Rodičovské prednášky a vzájomné zdieľanie bolo obohacujúce a veľa sme sa naučili. Vnímať reakcie a správanie detí z pohľadu ich strachu alebo prežívania lásky, bolo pre nás rodičov nové poznanie. Sami sme si vyskúšali ako hrozivo a zúfalo vidíme, cítime a prežívame všetko okolo nás, keď nám v ušiach znie „žraločia“ hudba, a aký je to radikálny rozdiel, keď je tá hudba príjemná, upokojujúca. Uvedomili sme si, ktoré sú tie najzákladnejšie potreby detí, ktoré musia mať naplnené, inak sa všetko ich aj naše snaženie opakovane rúca a prináša sklamanie.

Všetky tie výborné myšlienky z úst našich lektoriek a z odporúčaných kníh si chceme nadlho uchovať v mysliach i v srdciach. Pochopili sme, že ako rodičia najskôr musíme mnohé pochopiť. A až potom môžeme začať konať, pomáhať, podporovať, ukazovať...  Prvým našim krokom bude aj naša rodičovská domáca úloha – napísať List lásky svojim deťom.  

Ešte raz ďakujeme za tento víkend, ďakujeme za osvetlenú cestu Od strachu k láske!

Budeme o tom svetielku hovoriť aj ďalej na našich kluboch.     

 

3.-9.8.2014 - Letný tábor v Jabloňovciach

V termíne od 3.8. do 9.8. sa uskutočnil letný tábor detí z náhradných rodín z Levíc a okolia. Program letného tábora bol zameraný na šport, kolektívne hry, poznávanie prírody a sveta zábavnou formou, ale i  tvorivosť a rozvoj fantázie, dodržiavanie pravidiel, zvládanie hnevu.

Hlavný program: Cesta okolo sveta za 5 dní.

Počas mesiaca júl dobrovoľníci Peter, Veronika, Kaja, Maja s pomocníkmi Katkou a Nikou  pripravovali program. Svedomite tvorili štruktúru, vymýšľali jednotlivé aktivity, rozdeľovali si úlohy a tvorili prezentácie.

Doplnkový program 1: Prežitie v prírode a udržiavanie kondície.

Chlapčenská skupina sa učila ako prežiť v prírode, ako ju spoznávať a chrániť.  

Doplnkový program 2: Výroba náramkov.

Dievčatá sa učili vyrábať náramky (rôzne techniky a rôzne materiály).   

Prvý deň po ubytovaní si deti  mali za úlohu vybaviť pasy a objednať si v cestovnej kancelárii zájazd "Cesta okolo sveta za 5 dní". (museli ísť do cestovnej kancelárie, objednať si zájazd, vybaviť potvrdenie od "lekára" a povinné očkovania, ísť na "políciu" vybaviť pasy, absolvovať aj fotenie. Potom s vybaveným pasom, potvrdením o očkovaniach a po vyplnení množstva formulárov, mohli ísť späť do cestovnej kancelárie, kde zaplatili poplatok za zájazd)

Cestovalo sa v noci a každé ráno sa deti prebudili v inej krajine. V jedálni ich čakal veľký plagát o tom, v ktorej krajine pristáli. Každý deň niekto iný prečítal pre všetkých základné info o krajine. Deti sa museli preukázať pasmi, aby mohli danú krajinu navštíviť, takže na pasy si museli celý týždeň dávať pozor, aby ich nestratili. / čo bolo dosť náročné/.

Po raňajkách sme sa ešte hodinu v dvoch skupinkách venovali zvládaniu hnevu s prvkami ARTu. / deti to celkom zaujímalo a boli dosť aktívne/.

Hlavný program bol rozdelený na 4 aktivity doobeda a 4 aktivity poobede. Ďalšie aktivity boli: 

- vybíjaná, volejbal, basketbal na multifunkčnom ihrisku v areáli                - jazdenie na koňoch, prechádzky do prírody                                          - tvorivé dielne (výroba lochneskej príšerky, zvonkohra, koralový útes a pod.)

Aj napriek tomu, že nám dosť pršalo a program sme museli upravovať, deti sa veľa naučili i zažili.

Hodnotenie: program bol veľmi zaujímavý a naplno využil kreativitu dobrovoľníkov a hlavne detí. Deti si precvičili vytrvalosť, hrať férovo, prácu v tíme, športovú obratnosť, riešiť konflikty - čo bolo často náročné. Samotné deti skonštatovali, že sa dosť hádali, čo sa im nepáčilo, inak ostatné bolo super. Nevýhoda bolo veľké vekové rozpätie detí od 6 do 15 rokov.

 

Ďakujeme sponzorom: Mesto Levice, OZ Návrat

 

13.7.2014 - Poznávací výlet do Zvolena

Hneď ráno sa školácka skupinka z nášho klubu vybrala vlakom do Zvolena za pamiatkami minulosti. Katka, Nika, Barča,Matúš,Daniel, Dorotka, Benjamín, Monika, Sofinka, Borisko, Irenka, Kjárka, Ferko, Paťko a dobrovolníci Peter, Veronika, Lukáš a pár rodičov Betka, Katka, Milenka, Evka, Evka, Rasťo, Beata, ktorí si nechceli nechať uniknúť zážitok ich ratolestí. Všetci spoločne si vychutnali letný deň a krásne počasie.

Deti sa na tomto poznávacom výlete naučili orientovať na vlakovej stanici a v meste za pomoci orientačných tabúľ. Vedia, že ich netreba ničiť, lebo sú dôležité. Prežili spoločný deň s rovesníkmi s výstupom na Pustý hrad, pekným výhľadom do širokého okolia. Pozreli si zvolenský zámok, čo to sa o nom dozvedeli, pozreli si historické centrum mesta, na záver si pochutnali na zmrzline a vyšantili sa vo fontánkach. Na otázku "Čo sa im páčilo" zaznievalo - cesta vlakom (u 4 detí to bola prvá jazda vlakom), výstup cez les, pekný výhľad, hrad, zámok, námestie, fontánky a šantenie v nich, proste všetko.

A zase majú naše deti vo svojom batôžku viac zážitkov a skúseností. Tak najbližšie sa skúste pridať k nám. Potešíme sa.

Náš výlet sponzorovala SOCIA - nadácia na podporu sociálnych zmien. ĎAKUJEME!

 

 

__________ rok 2013

14.7. - 20.7.2013 - letný tábor detí v Jabloňovciach

21 detí prežilo super týždeň pri dobývaní "Pevnosti Boyard". Zvláštne indície, nevyhnutnosť pracovať v tíme a zvládnuť športové, tvorivé, umelecké, cudzojazyčné i logické disciplíny - len to ich priviedlo k truhlici s pokladom. Vyskúšali si, čo zvládnu sami, a koľko toho dokážu ako dobrý tím. Okrem toho karneval, jazda na koni, módna prehliadka, diskotéka, táboráky...            

Výsledok: fantastické zážitky, prehĺbené priateľstvá, vzácne životné skúsenosti.              

Ďakujeme sponzorom!

 

18.8. - 24.8.2013 - letný pobyt rodín v Štiavnických horách

"Týždeň bez času" prežilo spolu 6 rodín. Stratené hodiny, mobily obmedzené na minimum, riešenie príbehov Sherlocka Holmesa, hádanky, rébusy, stratená mapa. Okrem toho prechádzky okolo jazera, športové "bláznenie" na multifunkčnom ihrisku, tvorivé dielne, výlet do Banskej Štiavnice, tradičný výborný guláš uja Peťa. Všetko úžasné zážitky, preto sa to páčilo nielen deťom.

Ďakujeme Pánu Bohu za nádherné leto!